Da bi se postavila dijagnoza uzroka inferiliteta, potrebno je izvršiti niz ispitivanja. Nakon razgovora sa lekarom, možda ćete morati da se podvrgnete analizama, pregledima, a moguće i intervencijama. Ovi pregledi mogu biti skupi ili se dugo čekati, a neretko su i malo neprijatni. No onima koji se odluče za potomstvo, ovo je samo korak do ostvarenja cilja i ne predstavlja joj problem.
Ispitivanje neplodnosti
1. korak – pitanja vezana za vaše zdravlje i navike
Lekar će vam postaviti niz pitanja, kako bi mogao da stvori kompletnu sliku na osnovu koje će vas dalje upućivati na ispitivanje;
- Koliko dugo pokušavate da zatrudnite?
- Koliko često imate seksualne odnose?
- Na koliko dana dobijate menstruaciju?
- Da li osećate neke bolove tokom meseca? Da li imate bolne menstruacije? Da li osećate bol tokom seksualnog odnosa?
- Da li ste nekada ostajali u drugom stanju? Kako su se te trudnoće, ako ih je bilo, završile?
- Da li ste nekada imali seksualno prenosive infekcije ili loš nalaz PAPA testa?
- Da li ste imali nekih ginekoloških operacija ili problema?
- Da li imate porodičnu istoriju nekih medicinskih problema?
Odgovori na ova pitanja će lekaru pomoći da donese bolju procenu i odluči kojim će tokom ispitivanje ići.
2. korak – Ispitivanje plodnosti muškarca
Osnovno ispitivanje koje se radi kod muškaraca je analiza sperme. Muškarac daje uzorak sperme na analizu. Rezultat koji dobija, naziva se spermogram, a više o svim parametrima možete naći u tekstu:
Tumačenje nalaza spermograma. Najbolje je odmah uraditi i spermokulturu.
Više o analizi muške plodnosti možete pročitati OVDE.
3. korak – Ispitivanje plodnosti žene
Nakon redovnog ginekološkog pregleda koji uključuje manuelni pregled, zatim ultrazvuk, te uzimanje briseva na polno prenosive infekcije, bakteriološki bris i PAPA test, rade se dalja ispitivanja. Potrebno je utvditi da li postoji ovulacija. Testiranje ovulacije se vrši redovnim ultrazvučnim pregledima – folikulometrija i analizom hormona. Na ultrazvučnom pregledu se utvrđuje ida li da nema polipa ili mioma koji mogu da otežaju začeće, kao i kakvo je stanje jajnika i da li postoje ciste.
Testiranje hormona
Uzimanje uzorka krvi da bi se izvršila analiza hormona je standardna procedura. Osim ženskih hormona, potrebno je uraditi i analizu hormona štitne žlezde, kao i drugih hormona po savetu lekara. Potrebno je utvrditi da li se dogodila ovulacija, da li nije nizak nivo progesterona, rezerve jajnika i kako funkcionišu hormoni hipofize.
Nekada, a obavezno ako se sumnja na sindrom policističnih jajnika ili je reč o gojaznoj osobi, potrebno je uraditi OGTT – test opterećenja glukozom sa insulinom. Važno je da svako vađenje šećera pri testiranju bude praćeno vađenjem nivoa insulina. Tako će se utvrditi da li postoji insulinska rezistencija i dati preporuka ishrane i terapija lekovima.
Prohodnost jajovoda
Nakon što se ultrazvukom utvrdi da postoji ovulacija, da li žena ima sindrom policističnih jajnika ili mikrocistične, da je sa jajnicima naizgled sve u redu, potrebno je uraditi i ispitivanje prohodnosti jajovoda.
Više o oštećenju jajovoda – KLIK.
Ponekad je potrebno uraditi i druge analize i ispitivanja, kao što su dijagnostička laparoskopija. Kod eventualnog postojanja nekih anomalija materice postebno je uraditi histerektomiju.
Više o neplodnosti možete pročitati OVDE.