Prvi mesec trudnoce - 2 nedelja trudnoce
2 nedelja trudnoće - kalendar trudnoće

Prvi mesec - Druga nedelja trudnoće

Ni 2. nedelja trudnoće nije vreme kada ste već u drugom stanju. Tek vas čeka ovulacija i začeće početkom naredne nedelje, a trenutno u vašem jajniku sazreva jajna ćelija koja će biti oslobođena. Ove nedelje telo se sprema za ovulaciju. Vaša materica polako zadebljava i sprema sa da primi oplođenu jajnu ćeliju. Jajna ćelija može da preživi između 12 i 24 sata posle ovulacije, ali spermatozoidi mogu da prežive i do pet dana u plodnoj sluzi.

1. mesec trudnoće - 2 nedelja trudnoće - Buduća mama!

Tokom prve dve nedelje vaše telo će proizvoditi estrogen i progesteron u različitim količinama kako bi pripremilo telo za ovulaciju, kada jajnici oslobode jajnu ćeliju. Ako imate sreće, to će biti oplođena jajna ćelija koja će narednih 40 nedelja boraviti u vašoj materici.

Pročitajte još: Hormoni trudnoće

Postoje žene koje osete trenutak pucanja jajne ćelije, odnosno ovulaciju kroz blage grčeve ili bol sa jedne ili obe strane stomaka. Takođe možete primetiti i povećano lučenje plodne sluzi. Kada je plodna sluz obilnija i lepljiva imate najveće šanse za začeće. Više o praćenju cervikalne sluzi! 

Bazalna temperatura – Drugi način da saznate kada su vam plodni dani jeste da merite bazalnu temperaturu od prvog dana menstrualnog ciklusa. Ovo je vrlo efikasan i prirodan metod da utvrdite kada su vam plodni dani.

Ukoliko vaša telesna temperatura ostane povišena 18 dana, velika je verovatnoća da ste u drugom stanju te bi bilo dobro da uradite test za utvrđivanje trudnoće. Telesna temperatura će ostati povišena i tokom trudnoće.

Da biste dobili ispravan rezultat, potrebno je da temperaturu merite svako jutro, pre nego što ustanete iz kreveta. Na promenu telesne temperature mogu uticati i promena temperature u sobi u kojoj spavate, ukoliko ste spavali manje od 6 sati, ukoliko ste prehlađeni. Više o praćenju bazalne temperature!

Kako ćete se osećati - druga nedelja trudnoće?

Moguće je da ćete ove nedelje osećati jak seksualni nagon. Promene hormona koje vode do ovulacije nekada pojačavaju seksualnu želju kod žena i to je potpuno prirodno.

Rani znaci i simptomi trudnoćeNajčešći simptomi koje žene imaju tokom ovulacije su blagi grčevi sa jedne ili obe strane donjeg stomaka. Većina žena, tokom prvih 10-14 dana od ovulacije neće imati nikakve znake trudnoće. Kod najvećeg broja, znaci će se javiti tek posle 6. nedelje trudnoće.

Neki od najčešćih znakova trudnoće su:

· Umor

· Izostanak menstruacije

· Mučnina

· Bol u dojkama

· Učestala potreba za mokrenjem

· Metalni ukus u ustima

· Poremećaji spavanja

· Telesna temperatura koja ostaje povišena posle ovulacije.

Saveti - druga nedelja trudnoće

Vremenski period potreban za zatrudnjivanje zavisi od brojnih faktora. Neki parovi će morati da sačekaju nekoliko meseci pre pozitivnog testa. Lekari savetuju da nema potrebe vršiti dodatna ispitivanja dok ne prođe godinu dana od početka redovnih seksualnih odnosa (godinu dana, svaki drugi dan ili tri puta nedeljno).

Ne zaboravite da je stres veliki neprijatelj trudnoće i može uticati na odlaganje ostvarivanja materinstva. Ukoliko ne možete da se opustite, razmotrite početak bavljenja jogom ili meditacijom, kako biste bili mirni i opušteni.

Vreme je i da se odreknete svoje čaše vine i pokušate da izbegavate alkohol za vreme trudnoće. Razmislite o ceđenim prirodnim sokovima i meditaciji, kao odličnom rešenju za opuštanje. Dobro će biti i da pijete čajeve bez kofeina. Zamolite partnera da vas podrži u ovoj odluci, a možda će i on želeti da se odrekne kojeg koktela i pokaže da imate njegovu punu pažnju i podršku. Bilo bi dobro i da se bavite lakom fizičkom aktivnošću, poput vežbanja koje nije previše zahtevno ili džogiranja. Ne zaboravite da redovno uzimate vitamine i/ili folnu kiselinu.

Partneri - 2 nedelja trudnoće

Nemojte da seksualni odnosi postanu obaveza i nešto što nužno treba da dovede do ostvarivanja potomstva. Ponekad je baš taj pritisak ono što odmaže na putu do bebe. Imajte uvek na umu da ste ravnopravni partneri na ovom putu. Iako će žena biti ta u čijem će stomaku beba rasti i koja će je dojiti nakon toga, muškarac je onaj bez čijeg spermatozoida ne bi moglo da dođe do trudnoće, te i on ima svoju veoma važnu ulogu.

Povedite računa da li lubrikanti koje možda koristite mogu imati sastojke koji mogu otežati začeće. Raspitajte se koje lubrikante je dozvoljeno da koristite.

Imajte na umu da samo 20% parova uspe da ostvari trudnoću tokom prvog pokušaja zatrudnjivanja

VAŽNO - 2 nedelja trudnoće

  • Osluškujte svoje telo da primetite znake ovulacije. Možete da probate da koristite i nešto poput Maybe Baby ili LH trakice.
  • Redovno pijte prenatalne vitamine i/ili folnu kiselinu.
  • Planirajte seksualne aktivnosti kada se bude približavala sredina ciklusa, ali se potrudite da zadržite spontanost i uživajte. Primetićete pojavu cervikalne sluzi, amoguće i da ćete osećati pojačan  seksualni nalog.
  • Potražite način da se opustite i držite stres pod kontrolom.

Prethodna - 1. nedelja trudnoće

Naredna - 3. nedelja trudnoće

Za sve nedelje kliknite na baner ispod!

Literatura:
  1. ScienceDirect: Hormonal predictors of sexual motivation in natural menstrual cycles - https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0018506X13000482?via%3Dihub, april 2013. godine
  2. ScientificResearch: Ovulation detection mechanism—a microcomputer based approach - https://www.scirp.org/journal/paperinformation.aspx?paperid=9170, decembar 2011. godine
  3. CDC: Coping With Stress - https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/daily-life-coping/managing-stress-anxiety.html, januar 2021. godine
  4. HealthEssentials: Can You Get Pregnant on Your Period? - https://health.clevelandclinic.org/can-you-get-pregnant-on-your-period, januar 2020. godine
  5. PLOS ONE: Time to Pregnancy: A Computational Method for Using the Duration of Non-Conception for Predicting Conception - https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0046544, oktobar 2012. godine
  6. UCSH: Conception: How It Works? - https://www.ucsfhealth.org/education/conception-how-it-works